کاربردهای مهم سنگ در صنعت ساختمان

تاریخ نوشته : 4 فروردین 1401

سنگ ساختمانی یکی از پرکاربردترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی است. سنگ‌ها به دلیل قابلیت‌های منحصر به فرد در مقایسه با مصالح ساختمانی دیگر با استقبال بیشتری رو به رو هستند. این مصالح ساختمانی در قسمت‌های مختلف ساختمان نظیر بخش‌های داخلی، خارجی و نما و تزئین به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. مواردی نظیر بازالت، مرمر، سنگ آهک، ماسه سنگ، کوارتزیت، تراورتن، تخته سنگ، گنیس، لاتریت و گرانیت، مهم‌ترین انواع سنگ ساختمانی هستند که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر نوع سنگ بر اساس خواص خود، کاربردهای مختلفی دارد. اما مهم‌ترین کاربرد سنگ‌ در صنعت ساختمان سازی چیست؟ مهم‌ترین انواع سنگ ساختمانی کدام است؟ بهترین سنگ‌های بازار کدامند؟ و ویژگی‌های برجسته هر کدام چیست؟ در این مقاله تلاش کرده‌ایم اطلاعات مفیدی در خصوص انواع سنگ ساختمانی در اختیار شما قرار دهیم.

4 کاربرد مهم سنگ در صنعت ساختمان

به دلیل وجود ویژگی‌های منحصر به فرد استفاده از انواع سنگ در صنعت ساختمان سازی بسیار رایج است. در واقع وجود ویژگی‌هایی نظیر مقاومت بالا در مقابل ضربه و ساییدگی، شستشوی آسان، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت، مقاومت در برابر فشار بالا، جلاپذیری و صیقل پذیری بالا و مقاومت در برخورد با مواد اسیدی، سنگ را به یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین مصالح ساختمانی تبدیل کرده است. اما مهم‌ترین کاربردهای سنگ در صنعت ساختمان سازی چیست؟ در این قسمت با بررسی پاسخ به این سوال همراه ما باشید.

1 . نمای ساختمان

استفاده از سنگ در نمای خارجی ساختمان، یکی از رایج‌ترین و مهم‌ترین موارد کاربرد انواع سنگ ساختمانی در ساخت و ساز محسوب می‌شود. به اطراف خود نگاه کنید، با انبوهی از نماهای سنگی زیبا و جذاب در طرح‌ها و معماری‌های متنوع رو به رو خواهید شد. از معماری کلاسیک تا مدرن و پست مدرن، در ساختمان‌های لوکس یا معمولی، استفاده از انواع سنگ نمای ساختمان جلوه بسیار زیادی به ساختمان می‌بخشد.

نمای کلاسیک به ویژه معماری رومی، نمای مدرن، پست مدرن و مینیمال، از جمله معماری‌های محبوب و رایج در نمای ساختمان است. اما دلایل میل مردم به استفاده از انواع سنگ ساختمانی به عنوان نمای ساختمان چیست؟

موارد زیر مهم‌ترین دلایلی است که شما را به استفاده از سنگ در نمای ساختمان ترغیب می‌کند:

* دوام و طول عمر بالا

* قابلیت استفاده بر روی انواع سطوح زیر ساخت

* فراوانی معادن و سهولت دسترسی

* ثبات رنگ در طول استفاده

* مقاومت در برابر جذب گرد و غبار

* مقاومت در برابر عوامل محیطی و تغییرات جوی

* تنوع در رنگ، طرح و جنس

* سهولت نصب، ترمیم و تنظیف

* عایق حرارتی مناسب

*هزینه حفظ و نگهداری نسبتا کم

* انعطاف پذیری و قابلیت استفاده در انواع سبک معماری

 2. دیوارکشی

دیوارکشی سنگی ساختمان

دیوارکشی سنگی ساختمان

مورد دوم در بررسی کاربرد انواع سنگ ساختمانی، استفاده از سنگ در دیوار کشی ساختمان است. این مورد اغلب به صورت دکوراتیو در محیط داخلی یا دیوارکشی فضای بیرونی استفاده می‌شود. شما این مورد کاربرد را بیشتر در ساخت دیوار باغ‌ها یا دیوار حیاط در فرآیند محوطه سازی دیده‌اید. در میان انواع سنگ ساختمانی برای اجرای دیوار سنگی از مواردی نظیر سنگ‌های لاشه و مالون استفاده می‌شود.

استفاده از دیوار پوش سنگی با انواع سنگ‌های ساختمانی تزئینی از نمونه‌های اجرای دیوار سنگی در محیط داخلی ساختمان بوده که در جلب نظر بیننده و زیبایی فضا بسیار موفق بوده است.

3 . پوشش دیوار

پوشش دیوار با سنگ

پوشش دیوار با سنگ

استفاده از سنگ به عنوان پوشش دیوار یکی دیگر از کاربردهای سنگ ساختمانی است. به عنوان مثال اگر شما بخواهید در دکوراسیون داخلی ساختمان یک فضای طبیعی و گرم ایجاد نمایید، استفاده از انواع سنگ ساختمانی نظیر گرانیت، مرمر و تراورتن بهترین انتخاب خواهد بود. همچنین استفاده از سنگ به عنوان پوشش دیوار در حمام و سرویس بهداشتی علاوه بر زیبایی با سهولت در نظافت موجب رعایت بهداشت محیط نیز خواهد شد.

مهم‌ترین مزایای سنگ که استفاده از آن به عنوان پوشش دیوار را رایج نموده است:

1 . سهولت نصب

2 . زیبایی منحصر بفرد

3 . امکان ایجاد طرح‌های برجسته

4 . نظافت آسان

.

4 . پوشش کف و پلکان

پوشش کف و پلکان با کفپوش سنگی

پوشش کف و پلکان با کفپوش سنگی

آخرین کاربرد رایج سنگ در صنعت ساختمانی استفاده به عنوان پوشش کف و پلکان است. استفاده از سنگ ساختمانی به عنوان پوشش کف و پلکان جلوه بسیار زیبایی به محیط می‌دهد. در طراحی کفپوش‌های ساختمان اغلب از سنگ تراورتن، مرمریت و گرانیت استفاده می‌شود. این سنگ‌ها اغلب به صورت اسلب مورد استفاده قرار می‌گیرد که زیبایی کف‌پوش را چندین برابر می‌کند.

تنها مشکل قیمت نسبتا بالای کف‌پوش‌های سنگی است که استفاده از آن را به ساختمان‌های لوکس محدود می‌کند. هرچند در مقایسه با دیگر متریال‌ها سنگ به واسطه ویژگی‌های منحصر به فردی نظیر مقاومت و طول عمر بالاتر، از ارزش خرید بالاتری برخوردار است و به همین دلیل استفاده از آن در حال رواج یافتن است.

مهم‌ترین ویژگی‌های کفپوش‌های سنگی:

* مقاومت و دوام بالا

* جلوگیری از لیز خوردن

* عدم ایجاد آلودگی صوتی

* قابلیت استفاده در ابعاد بزرگ (اسلب) برای زیبایی بیشتر

* نگهداری و نظافت آسان

* ماهیت سرد و تاثیر در خنک سازی فضا

* انتقال گرمای مناسب

* تنوع طرح و نقش بالا

مهم‌ترین انواع سنگ ساختمانی، کاربردها و مزایا

مهم‌ترین انواع سنگ ساختمانی

مهم‌ترین انواع سنگ ساختمانی

برای انجام فرآیند ساخت و ساز، شناخت انواع سنگ‌های ساختمانی و کاربردها و مزایای هر کدام، بسیار حائز اهمیت است. به طورکلی گستردگی انواع سنگ ساختمانی بسیار بالا است. ما 5 مورد از مهم‌ترین انواع سنگ ساختمانی رایج برای ساخت و ساز ساختمان را به شما معرفی خواهیم کرد.

در حال حاضر انواع مختلفی از سنگ‌های معدنی مانند مرمر، سنگ آهک، ماسه سنگ، کوارتزیت، تراورتن، تخته سنگ، گنیس، لاتریت و گرانیت در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما چه ویژگی‌هایی این سنگ‌ها را برای استفاده در ساختمان سازی مناسب می‌کند؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که سنگ‌هایی که برای ساخت و ساز ساختمان استفاده می شود باید سخت، بادوام و عاری از لکه‌، ترک و سایر عیوب کاهش دهنده استحکام و دوام باشد. واضح است که هر نوع سنگ بر اساس خواص خود در کاربردهای مختلف ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

1 . گرانیت

گرانیت

گرانیت

سنگ گرانیت یکی از پرکاربردترین سنگ‌های ساختمانی است. در حالی که امروزه سنگ جزء مصالح اصلی مورد استفاده در اسکلت ساختمان محسوب نمی‌شود، گرانیت به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود از  محبوبیت بالایی برخوردار است.

گرانیت یک سنگ آذرین با دانه‌های ریز و درشت است که ساختاری کریستالی دارد. این سنگ قابلیت ساب پذیری و مقاومت هوازدگی بسیار مناسبی دارد. به طور معمول سنگ های گرانیت را به صورت تخته برش می دهند و سپس صیقل می دهند. پس از آن می توان از آن برای دال های نما و دال کف استفاده کرد. گرانیت صیقلی را می توان به عنوان روکش میز، روکش ستون ها و دیوارها استفاده کرد.

لازم است بدانید سختی و دوام سنگ ساختمانی گرانیت بسیار بالا بوده به طوریکه مقاومت فشاری آن از 100 مگا پاسکال تا 250 مگا پاسکال متغیر است. از دیگر ویژگی‌های گرانیت می‌توان به میزان جذب رطوبت پایین، تخلخل کم، مقاومت در برابر یخ زدگی، قابلیت پولیش بالا، مقاومت باکتریایی بالا و تنوع طرح و رنگ، اشاره کرد.

یک ایراد گرانیت این است که مقاومت ضعیفی در برابر آتش دارد. با این حال، با توجه به اینکه در برخورد با برخی مایعات اسیدی مانند کشک، سرکه و آبلیمو مقاومت بالایی دارد و به همین دلیل استفاده از گرانیت برای میزهای آشپزخانه مرسوم است. لازم به ذکر است که قیمت به نسبت بالای گرانیت و نیاز به آب بندی مجدد به صورت دوره ای دو مورد از معایب سنگ گرانیت است. مواردی که باید در خرید سنگ گرانیت به آن دقت نمایید:

مهم‌ترین کاربردهای سنگ ساختمانی گرانیت:

1 . دیوارهای داخلی

2 . ستون‌های سنگی

3 . سنگفرش‌ها

4 . راه پله

5 . پارکینگ

6 . کانتر

7 . جدول کشی

8 . مصارف  خاص آشپزخانه نظیر کابینت و سینک آشپزخانه

9 . کارهای تزیینی و دکوراتیو

10 . محوطه سازی در فضای شهری و شخصی

2. کوارتزیت

سنگ کوارتزیت یکی دیگر از انواع سنگ‌های ساختمانی است که از گذشته مورد توجه انسان بوده است. امروزه این سنگ در نمای ساختمان، کف پوش و دیوارپوش، سنگ پیشخوان یا جزیره آشپرخانه، سنگ کابینت و سنگ دکوراتیو خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این سنگ یکی از انواع سنگ‌های دگرگونی است که در اثر دگرگونی ماسه سنگ تحت دما و فشار بالای اعماق زمین است. Quartzite بافتی دانه‌ای و ساختاری کریستالی دارد. کوارتزیت سخت و شکننده است که کار کردن با آن را سخت می‌کند. این سنگ انواع مختلفی دارد که مهم‌ترین آنها شامل سنگ شانگریلا، فیوژن، گایا گرین، بلک کازمیک، رومو امپریال، آزول ماکاباس، کلمبیا بلو، کریستال گلد و سنگ دزرت است.

مقاومت کوارتزیت با توجه به درصد خلوص و نوع فرآوری بین 50 مگاپاسکال تا 300 مگا پاسکال متغیر است. به همین دلیل این سنگ در برابر عوامل محیطی و شیمیایی بسیار مقاوم است.  اما مهم‌ترین تفاوت سنگ کوارتزیت با گرانیت که پیش تر بررسی نموده ایم، چیست؟

هر چند از نظر ظاهری این دو سنگ بسیار شبیه یکدیگر هستند اما تفات‌هایی نیز باهم دارند. تفاوت اصلی گرانیت و کوارتز در رگه‌ها و حفره‌های فراوان سنگ گرانیت است که باعث می شود برای نقاطی از بنا مانند دیوار یا کف ظاهر یکنواخت و چشم نواز نداشته باشد. علاوه بر آن می توان گفت که سنگ کوارتز از نظر ساخت ساز سازگاری بیشتری نسبت به گرانیت دارد.

3 . مرمر

سنگ مرمر بهترین و گرانترین سنگ ساختمانی دنیاست که اغلب به عنوان روکش زینتی در ستون ها، کفپوش ها و پله ها کاربرد دارد. مقاومت فشاری سنگ مرمر از 70 مگاپاسکال تا 75 مگاپاسکال متغیر است و به همین دلیل استفاده از آن‌ها در مصارف زینتی بیشتر کاربرد دارد. سنگ مرمر بافتی یکنواخت و کم تخلخل دارد که به راحتی قابل برش، جلا دادن و پرداخت است.

مهم‌ترین ویژگی‌های سنگ مرمر:

1 . تراکم بالا

2 . عدم تخلخل

3 . سطح صاف و صیقلی

4 . ساب پذیری بالا

5 . جذب آب کم

6 . قابلیت عبور نور از خود

7 . عدم جذب گرما و سرما

سنگ مرمر انواع مختلفی دارد که از جمله آن می‌توان به مرمر آبی، پرتقالی، دودی، رنگین کمانی، سبز، سفید و صورتی اشاره نمود. این سنگ‌ها با توجه به کیفیت و آنالیز سنگ، رنگ و طرح، قطر و ابعاد، سورت و نوع فرآوری قیمت‌های مختلفی دارند. بسیاری از مردم سنگ مرمر را با مرمریت اشتباه گرفته و یا مشابه یکدیگر می‌دانند، در حالی که این دو نوع سنگ ساختمانی تفاوت‌های ساختاری با یکدیگر دارند. در حقیقت سنگ مرمر جزو سنگ‌های دگرگونی است و مرمریت زیر شاخه سنگ‌های رسوبی محسوب می‌شود. از نقطه نظر میزان مقاومت و استحکام نیز سنگ مرمر بسیار بهتر است.

4 . مرمریت

مورد چهارم از انواع سنگ ساختمانی پر کاربرد که به بررسی آن می‌پردازیم، سنگ مرمریت است. بر خلاف اینکه برخی سنگ مرمر و مرمریت را به دلیل تشابه اسمی یکسان می‌دانند، این دو سنگ با هم تفاوت دارند. سنگ مرمریت مقاومت بالایی در برابر جذب آب دارد و این بزرگترین مزیت این سنگ به شمار می‌رود. در طرف مقابل، بزرگترین دغدغه متقاضیان برای استفاده از سنگ مرمریت مقاومت نسبتا پایین آن در برابر هوازدگی و باران‌های اسیدی است. موضوعی که این سنگ را برای استفاده در محیط بیرونی نامناسب کرده است. وزن کم، ویژگی دیگر قابل توجه مرمیت است.

 اما مهم‌ترین انواع سنگ مرمریت در بازار کشور کدام است؟ به طور کلی سنگ مرمریت به سه دسته چینی، کریستال و ابری تقسیم می‌شود. موارد زیر مهم‌ترین و پرطرفدارترین انواع سنگ مرمریت در ایران هستند:

* سنگ مرمریت دهبید

* مرمریت هرسین

* مرمریت کاشان

* مرمریت خوی

* مرمریت آباده

5 . تراورتن

سنگ تراورتن یکی دیگر از انواع سنگ ساختمانی پرکاربرد است. این سنگ در طول تاریخ در ساخت بناهای بسیاری نظیر کولیسوم رم مورد استفاده قرار گرفته است. اما سنگ تراورتن چگونه به دست می آید؟ سنگ تراورتن یک نمونه از انواع سنگ‌های رسوبی است که اغلب در چشمه‌های معدنی و غارهای آهکی یافت می‌شود.

تراورتن به دلیل زیبایی و بافت مرمر مانند، سنگی بسیار پرکاربرد در دنیای ساخت و ساز، معماری و طراحی خانه است. این سنگ همچنین در مقایسه با سایر سنگ‌های طبیعی نگهداری آسان تری دارد. مهم‌ترین کاربرد این نوع سنگ به عنوان سنگفرش مسیرهای باغ و حیاط است. در حال حاضر سنگ تراورتن عباس آباد، حاجی آباد، آتشکوه، تکاب، کاشان، یزد، طبس و ابیانه، بهترین تراورتن‌های بازار هستند.

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های سنگ تراورتن:

1 . وزن مخصوص آن 1.68

2 .  مقاومت فشاری بین 80 تا 120 مگاپاسکال

3 . دارای سطح متخلخل و بافت متحدالمرکز

4 .  تنوع طرح و رنگ بالا

5 . مزایای سنگ های تراورتن

6 . درز و شکاف کم

7 . برش پذیری و صیقل پذیری بسیار خوب

8 . شرایط استخراج مناسب

9 . زیبایی مناسب

10 . نصب بهتر و آسان‌ تر

3 دیدگاه

  1. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است .لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است .

    1. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است .

  2. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *