انواع سنگ های ساختمانی و کاربرد آنها

تاریخ نوشته : 4 فروردین 1401

در عصر حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی استخراج سنگ آسان تر شده و کاربرد آن در صنعت ساختمان سازی به طور چشمگیر افزایش یافته است. سنگ ها دارای قابلیت های منحصربه فردی هستند که قابل مقایسه با سایر مصالح ساختمانی نمی باشند، شاید مهم ترین ویژگی های آن را بتوان در دوام و مقاومت بسیار بالا، جلا پذیری مطلوب، مقاومت سایشی و ضربه ای بالا، قابلیت برش و صیقل خوردن، قابلیت شستشو، ثبات رنگ، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت، مقاومت کششی و خمشی مناسب، غیرقابل نفوذ بودن، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی، سختی و مقاومت فشاری بالا، پایداری در برابر مواد اسیدی و قلیایی و بسیاری از موارد دیگر دانست. به طورکلی کاربرد و استفاده از سنگ ها نیز در جهت پوشش دیوار داخلی ساختمان، نماکاری، زیرسازی جاده ها، کف خیابان و پیاده رو و تزئینات مختلف می باشد. ویژگی های یک سنگ ساختمانی مناسب

    بافت سنگ

سنگ باید ساختمانی سالم داشته باشد، به طوری که شیار، ترک و رگه های سست نداشته باشد و بدون پوسیدگی و یکدست و یکنواخت باشد.

    جذب آب

سنگ ساختمانی نباید قابلیت جذب آب زیاد را داشته باشد، بنابراین نباید در آب متلاشی و حل شود.

    پاکیزگی

سنگ ساختمانی نباید آلوده به مواد طبیعی و مصنوعی باشد، درواقع باید کاملاً تمیز در دسترس باشد.

    پایداری سنگ در برابر عوامل محیطی

سنگ طبیعی باید شرایط فیزیکی و شیمیایی محیط را تحمل نماید لذا باید در برابر باد، یخبندان، تغییرات دما و در صورت وجود جریان آب و همه عوامل فرسایش مقاومت کند.

    پایداری مکانیکی

تاب فشاری برای قطعات باربر نباید کمتر از ۱۵۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد.

بیشتر بخوانید: پوشش های سنگی نما و انواع آن

انواع سنگ ساختمانی

به طورکلی سنگ ها ازنظر طرح، رنگ، جنس و کیفیت به انواع مختلفی تقسیم می شوند که شرح چند مورد از کاربردی ترین های آن شامل:

۱. سنگ مرمر

سنگ مرمر نوعی سنگ دگرگونی آهکی به رنگ سفید و شفاف است که در برابر شرایط جوی تا حد خوبی مقاوم است، ولی به دلیل امکان هوازدگی در برابر شرایط آب و هوایی و احتمال کدر شدن تحت تابش نور عمدتاً در داخل ساختمان به کار می رود. به طورمعمول برش این سنگ در جهت موازی و عمود بر لایه ها می باشد که زیبایی چشم نوازی را ایجاد می کند. همچنین تنوع رنگ، قابلیت سابش و صیقل فوق العاده از ویژگی های منحصربه فرد این سنگ است که آن را جزء سنگ های گران قیمت دسته بندی کرده است.

۲. سنگ گرانیت

گرانیت جزء سنگ های آذرین با منشأ آتش فشانی است که از سختی و استحکام قابل ملاحظه ای برخوردار است. جالب است بدانید که از این سنگ به عنوان یکی از بهترین پوشش های کف برای ساختمان ها نام برده می شود که درعین حال می توان از اندر نمای بیرونی ساختمان ها بخصوص در مناطق بسیار سرد به عنوان یک سنگ بادوام با درصد نفوذ کم آب و میزان انبساط و انقباض کم استفاده نمود. از طرف دیگر با توجه به قیمت بسیار مناسب این سنگ و دوام آن و ثباتی که در رنگ خود دارد می توان آن را به عنوان یک سنگ نمای بسیار ایده آل در نظر گرفت.

۳. سنگ تراورتن

سنگ تراورتن ازجمله سنگ هایی است که به عنوان یکی از بهترین نمونه های مورداستفاده چه در نمای بیرونی ساختمان و چه در دکوراسیون داخلی ساختمان شناخته می شود. کاربرد سنگ تراورتن به طورمعمول در نمای ساختمان، کف پوش، پله، سرویس های بهداشتی و سایر موارد دیگر می باشد. ازجمله معروف ترین سنگ های تراورتن، سنگ تراورتن حاجی آباد است که در کل دنیا شناخته شده است. این سنگ دارای طرح ابر و بادی و موجدار است و از قابلیت برشکاری فوق العاده ای برخوردار می باشد. سنگ حاجی آباد برای استفاده در نماکاری ساختمان و لابی هتل ها گزینه ای بسیار ایده آلی می باشد. درباره ی ویژگی های این محصول نیز می توان مطرح کرد که با توجه به تخلخل بالایی که این نوع سنگ دارد از آن می توان به عنوان یک عایق طبیعی نیز استفاده کرد. سنگ تراورتن در مقایسه با سنگ گرانیت قیمت مناسب تری دارد ازاین رو استفاده از آن نیز رایج تر است.

سنگ تراورتن

دلایل مقبولیت تراورتن

    مقاومت بالا

    زیبایی و قیمت مناسب

    برش و صیقل پذیری ایده آل

    وجود تخلخل جهت چسبیدن به ملات

۵. سنگ کوارتز

سنگ کوارتز نوعی سنگ دگرگونی بسیار سخت است که در اثر فشار و گرمای بسیار زیادی که به ماسه سنگ در لایه های زمین واردشده به وجود آمده است. این سنگ سطحی زبر و سخت و درعین حال بلوری دارد و می توان آن را در رنگ های قرمز، خاکستری و قهوه ای دید. از طرفی کوارتز سنگی با ظاهری شبیه مرمریت اما با مقاومت بیشتر و از طرف دیگر مشابه گرانیت ولی سخت تر از آن است. لازم به ذکر است که قیمت سنگ کوارتز نسبت به سایر سنگ ها پایین تر است.

۶. سنگ مرمریت

برخلاف آنچه ممکن است در اولین لحظه که نام این سنگ را می شنوید به ذهنتان برسد باید اذعان کنیم که سنگ مرمریت هیچ شباهتی به سنگ مرمر ندارد. جالب است بدانید که این نوع سنگ آب را جذب نمی کند اما در برابر هوازدگی و باران های اسیدی مقاومت کمی دارد که همین مقاومت کم باعث شده که این سنگ تنها در داخل ساختمان به کاربرده شود. همچنین لازم به ذکر است که سنگ های مرمریت خود به سه دسته سنگ چینی، سنگ کریستال و سنگ ابری دسته بندی می شوند. دراین بین سنگ مرمریت کریستال بافتی دانه درشت و بلورین دارد و سنگ مرمریت ابری نیز از نوارهای غیر موازی حاصل از تجمع کانی های روشن و تیره تشکیل می شود.

۷. ماسه سنگ

شاید تعجب کنید اگر متوجه شوید که ماسه سنگ حاصل تجمع ماسه ها در کف جویبارها می باشد و به همین دلیل است که این سنگ جزء سنگ های رسوبی در نظر گرفته می شود. به طورکلی می توان ماسه سنگ را به رنگ های سفید، خاکستری، قهوه ای مایل به قرمز، زرد، قرمز و قهوه ای در بازار مشاهده کرد و همین تنوع رنگ عاملی برای تطبیق پذیری بالای این نوع سنگ در صنعت ساخت وساز می باشد. از ماسه سنگ می توان در کف پوش، دیوار پوش، پوشش سقف، بالکن ها و استخرها استفاده کرد.

۸. سنگ گابرو

این سنگ نوعی سنگ آذرین درونی است که دارای رنگ تیره و بافتی درشت می باشد. رنگ گابرو سبز، سیاه و خاکستری مایل به سبز است که با صیقل کاری جلوه ای بی نظیر پیدا می کند. سنگ گابرو ازجمله سنگ هایی است که در ساخت کانتر کابینت، کاشی کف و سنگ نما ساختمان مورداستفاده قرار می گیرد. مقاومت سنگ گابرو در برابر هوازدگی بالا است، به همین دلیل از آن برای نماکاری ساختمان و کف پوش استفاده می کنند.

۹. سنگ آنتیک

سنگ آنتیک در دسته سنگ های دکوراتیو قرار دارد که از قرار دادن خرده سنگ های تراورتن در کنار یکدیگر ساخته می شود. جالب است بدانید که کاربرد این نوع سنگ در استفاده به عنوان سنگ تزئینی در نمای داخلی و بیرونی ساختمان و محوطه سازی باغ ها است.

سنگ آنتیک

۱۰. سنگ کریستال یا چینی

سنگ کریستال یا چینی یکی دیگر از گونه های سنگ های آهکی دگرگونی است که بلورهای ریز آن در سطح سنگ قابل رؤیت می باشد. این سنگ به دلیل دارا بودن کوارتز بیشتر از خاصیت سختی بالاتری نیز برخوردار است. همچنین جالب است بدانید که وجود ناخالصی در این نوع سنگ موجب ایجاد رگه های خاکستری یا مشکی، سبز، صورتی یا قرمز، زرد در بافت آن شده است.

لازم به ذکر است که تخلخل این سنگ پایین و جذب آب آن کم است، بنابراین این سنگ در محیط های مرطوب به خوبی قابلیت استفاده دارد.

۱۱. سنگ ازاره

سنگ ازاره که بانام سنگ تیشه نیز شناخته می شود نوعی سنگ کاربردی در ساختمان سازی به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوارها است که عموماً از این سنگ در پایین دیواره ها استفاده می شود.

۱۲. سنگ مصنوعی

سنگ های مصنوعی (اونیکس) نوعی متریال تزئینی و دکوراتیو می باشد که از ترکیب سنگ های طبیعی با مواد افزودنی دیگر به دست می آید. این نوع از افزودنی های خاص قابلیت اعمال وزن کم به ترکیب سنگ طبیعی را داشته و درنتیجه نصب سنگ های اونیکس با سهولت انجام می پذیرد.

ویژگی های سنگ مصنوعی

    مقاومت فیزیکی و حرارتی بالا

    نفوذ رطوبت پائین، فرسایش کمتر و وزن پایین

    تنوع در رنگ باقابلیت اجرای طرح های مختلف

    قابلیت چسبندگی بیشتر به دیوار یا کف

    مقاومت به یخ بستن تا پنجاه درجه سانتی گراد زیر صفر

    مقاومت بالا در برابر عوامل جوی و نیز مقاومت رنگ در مقابل تشعشعات خورشید

به طورکلی کاربردهای سنگ های مصنوعی شامل استفاده در حمام و آشپزخانه، استفاده برای ستون های منزل در کنار استفاده در کف و نماهای داخلی و خارجی ساختمان می باشد.

۱۳. سنگ گنیس

گنیس نوع دیگری از سنگ های دگرگونی است که طی فرآیند دگردیسی گرانیت به وجود می آید. گنیس ازجمله سنگ های مقاوم و بادوام است به طوری که وزن مخصوص آن ۲.۶۹ و مقاومت بالایی در برابر خردشدگی دارد. همچنین ازجمله کاربردهای این نوع سنگ می توان در روسازی و استفاده به عنوان سنگفرش نام برد.

۱۴. سنگ دیوریت

یکی دیگر از سنگ هایی که برای نماکاری ساختمان، کف و پله ها مورداستفاده قرار می گیرد سنگ دیوریت است. سنگ دیوریت نوعی سنگ آذرین دانه درشت است که بافت دانه های آن به صورت شکل دار، هم اندازه یا بدون شکل است. این سنگ دارای رنگ بندی خاکستری، خاکستری تیره و خاکستری مایل به سبز است.

۱۵. سنگ توف

این نوع از سنگ ازجمله انواع سنگ های خاکسترآتشفشان بوده که به علت چسبندگی کم ذرات آن در اثر هوازدگی پوسته پوسته می شود و به صورت دانه های ریز از آن جدا می شود. این سنگ را به علت سبزی چشم نوازی که دارد در کار دیوار سازی، پارک سازی و دیوارهای حائل استفاده می گردد.

مشاهده کنید: قیمت لحظه ای سنگ

کاربردهای وسیع انواع سنگ

همان طور که در این مقاله نیز اشاره کردیم سنگ ها به دلیل مقاومت و پایداری در برابر عوامل مختلف در ساختمان سازی به وفور مورداستفاده قرار می گیرند. در عصر حاضر به دلیل آسان شدن عملیات استخراج سنگ، استفاده از آن در حال گسترش است و در مکان های مختلف ساختمان از آن استفاده می شود. ازجمله موارد کاربرد سنگ ها در صنعت ساختمان سازی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱. پوشش دیواره های داخلی ساختمان

جالب است بدانید که استفاده از سنگ برای دیوار داخلی ساختمان ظاهری بسیار باشکوه و خنک به آن می بخشد. اصولاً در این راستا از سنگ هایی با ظاهر خاص و زیبا استفاده می شود، علاوه بر آن تخلخل آن کم باشد تا در اثر شستشو با مواد شوینده آسیب نبیند و مقاومت آن کم نشود.

درواقع مصارف سنگ در پوشش داخلی شامل پوشش دیوار حمام و سرویس بهداشتی، ساختمان های اداری، فروشگاه ها، سالن های غذاخوری و هر مکان در دیدی می باشد.

۲. نماکاری ساختمان ها

یکی دیگر از موارد استفاده از سنگ، نماکاری ساختمان است. همان طور که میدانید در راستای پیاده سازی نمای ساختمان از سنگ های بادوام و مقاوم استفاده می شود تا در برابر عوامل مختلف محیطی دچار آسیب نشوند. شرایط متغیر جوی، تابش نور خورشید، یخبندان، گردوغبار، باران های اسیدی، آلودگی هوا و بسیاری عوامل دیگر ازجمله مواردی است که بر مقاومت سنگ اثر می گذارند؛ بنابراین توصیه می کنیم تا قبل از سنگ کاری نما و خرید سنگ به بررسی کانی های آن بپردازید چراکه سنگ هایی که دارای کانی آهن هستند مقاومت بالایی در برابر فرسودگی ندارند و در برابر آب وهوا اکسید می شوند. علاوه بر آن اگر ناخالصی در قسمتی از سنگ دیده شود می تواند منجر به تخریب آن گردد.

لازم به ذکر است که سنگ نما را بر اساس منطقه و شرایط آب و هوایی که ساختمان در آن بناشده انتخاب می کنند. برای مثال سنگ هایی که تخلخل کمی دارند برای مناطق سردسیر مناسب هستند زیرا یخبندان و یا وزش باد منجر به تخریب آن ها نخواهد شد. در کل سنگ نما به دلیل قرار گرفتن در هوای آزاد و شرایط متغیر جوی باید از پایداری لازم برخوردار باشد تا انتخاب مناسبی برای نما به حساب بیاید.

۳. سنگ های کف سازی

سنگی که برای راه پله و کف سازی مورداستفاده قرار می گیرد در معرض سایش و ضربه خواهد بود، بنابراین باید بسیار سخت باشد و از مقاومت سایشی و ضربه ای بالایی برخوردار باشد. علاوه بر آن سنگ کف و پلکان به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی باید تخلخل کمی داشته باشند تا در اثر شستشو با مواد شوینده و ریختن مواد اسیدی یا بازی روی آن نفوذناپذیر بوده و آسیب نبیند. همچنین لازم به ذکر است که ازجمله سنگ هایی که برای کف و پله ها مناسب است شامل سنگ های کوارتز و گنیس می شود.

۴. سنگ های پوشش دیواره ها

سنگ هایی که برای دیوارها و شالوده به کار می روند به صورت نامنظم و بدون شکل خاص چیده می شوند و به طورکلی برای صرفه جویی در هزینه ساخت وساز از سنگ هایی که در منطقه دیده می شوند استفاده می گردد. همچنین در راستای پر کردن فاصله بین سنگ ها نیز از تکه های ریزتر سنگ استفاده می کنند. لازم به ذکر است که سنگ های متخلخل و سنگ هایی که دارای لایه بندی بوده و قابلیت انحلال آن ها بالاست، برای دیوار و شالوده مناسب نیستند؛ اما سنگ های سخت با مقاومت فشاری بالا و وزن مشخص مناسب این کار می باشند. به طورکلی نیز ماسه سنگ و سنگ آهکی ازجمله گزینه های مناسب برای دیوار و شالوده به شمار می آیند.

۵. سنگ های دکوراتور و مناسب برای زیباسازی فضا

به طورکلی سنگ هایی که از رنگ و ظاهر مناسبی برخوردار هستند و علاوه بر دوام بالا مقاومت خمشی و کششی خوبی نیز دارند در تزئینات داخلی ساختمان کاربرد دارند. این سنگ ها برای تزئین دیوار شومینه، ستون ها، قاب درب و پنجره و بسیاری از مکان هایی بااهمیت در بحث زیبایی به کار می روند.

نکات مهم در هنگام خرید سنگ

    به یاد داشته باشید که هر سنگ با توجه به ویژگی فیزیکی و شیمیایی که دارد برای مکان خاصی مناسب است؛ بنابراین در هنگام خرید سنگ حتماً باید به محلی که سنگ را برای آن تهیه می کنیم توجه بیشتری داشته باشیم. به عنوان مثال تراورتن برای نمای خارجی، مرمر برای تزئین نمای مجلل داخلی، مرمریت برای کف فرش و نمای داخلی، گرانیت برای کف پوش و پله بسیار مناسب است و متناسب با شرایط محیطی هر محیط انتخاب می شود؛ بنابراین توجه به این نکته ازجمله مسائل ضروری است

    دقت کنید که ظاهر سنگ مورد خریداری باید بدون ترک، درز، خلل و فرج، پوسیدگی و رگه های سست باشد. لازم به ذکر است که با ضربه زدن روی سنگ با استفاده از جسمی فلزی می توان تا حدودی به وجود ترک و شیار آن پی برد. درواقع شنیدن صدای شیشه مانند، حاکی از عدم وجود ترک در بافت سنگ می باشد.

    در هنگام خرید سنگ، بارگیری و حمل حتماً نظارت کافی را داشته باشید، چراکه در بسیاری از موارد، سنگ در یکی از این مراحل ممکن است آسیب ببیند.

همچنین مشاهده کنید: اطلاعات ساختمان های درحال ساخت

قیمت انواع سنگ

قیمت انواع سنگ های ساختمان با توجه به کیفیت و نوع آن تعیین می شود. درواقع در بررسی قیمت سنگ، ارزان و گران بودن آن مفهوم زیادی نداشته و تفاوت قیمت به دلیل تفاوت در کیفیت و نوع سنگ است. برای مثال سنگ نما تراورتن قیمتی متفاوت از سنگ گرانیت دارد. همچنین و به طورکلی محل استخراج سنگ، تنوع در ساختار و کیفیت سنگ نیز در تعیین قیمت آن مؤثر است.

کلام پایانی

همان طور که در طی مقاله پیش رو مطالعه کردید سنگ ها دسته بندی بسیار متمایزی دارند. سنگ مرمر، مرمریت، گرانیت، ماسه سنگ و ده ها نمونه خاص دیگر برای مصارف ساختمان سازی راهی بازار شده است. همچنین همان طور که دیدید برخی از این محصولات قابلیت استفاده داخلی و برخی دیگر را برای نمای بیرونی را دارند. تمام این مطالب در راستای افزایش اطلاعات شما جمع آوری و تحقیق شده که در پایان امید است مطالب پیش رو پیرامون معرفی انواع سنگ ها موردتوجه شما عزیزان قرارگرفته باشد و با استفاده از مطالبی جامع همچون راهنمای پیش رو حرفه ای انتخاب و خرید کنید.

3 دیدگاه

  1. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

    1. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

  2. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *